Záhada Ďatlovovy výpravy

záhada

V roce 1959 si skupina devíti zkušených turistů předsevzala zdolat uralský vrchol Otorten, namísto toho však byla ve stínu hory nalezena jejich zohavená těla. Ďatlovova výprava, která začala jako obyčejná horolezecká expedice, se tak zvrhla v tragédii, kterou se do současnosti nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Číst dál...

Proč hvězdy svítí

hvězdy

Jednoduše řečeno, hvězdy svítí, protože je to jejich přirozenost. Hvězda je podle astronomů takové kosmické těleso, které je vybaveno vlastním zdrojem záření, které je viditelné. My z naší planety samozřejmě vidíme pouhým okem jen malou část vesmíru a o kousek větší za pomoci dalekohledu, takže vidíme jen malou část existujících hvězd. A to ještě odlišně z různých míst zeměkoule. Z jižní polokoule uvidíte úplně jiná souhvězdí než z polokoule severní.

Číst dál...

Žije příšera loch ness?

skotský zámek

Již několik desítek let se í píše v novinách o Loch Ness. Už spoustu let se čtenáři i odborníci dohadují: je to kachna, nebo dinosaurus? Pro tentokrát se přidržíme věcných údajů. Hypotézy a diskuse ponecháme jiným.

Číst dál...

Yetti a jeho tajemství

Yetti jeho tajemství

Slovo yetti pochází z jazyka Šerpů a znamená „divoké horské zvíře“. Jeho zbarvení srsti se liší, někdo říká, že je bílý, někdo zase že je hnědý, černý nebo dokonce rudý, vysoký 180 centimetrů a více. Jednu věc mají ale společnou, a to obrovský otisk tlapy ve sněhu.

Číst dál...

Strana 1 z 4

susenky