Záhada – voda u Lačnova teče do kopce

Lačnov

Obec Lačnov poblíž Prešova se pyšní záhadou, která nedává spát nejenom turistům a obyvatelům Lačnova, ale i mnoha odborníkům. Gravitace tam totiž funguje obráceně.

Stalo se vám někdy, že jste upustili kouli a ona se začalo kutálet do kopce? Nesmysl?Tak právě tohle se na tomto zvláštním kopci u Lačnova děje. Předměty se tam kutálejí na opačnou stranu, než byste čekali. Dokonce i nezabrzděná auta se rozjedou do kopce.

Záhadu si nedokázal vysvětlit ani učitel fyziky, který vzal na prapodivné místo u Lačnova své studenty. Z výsledku jejich pokusů vyplynulo, že to není jen dojem, ale skutečně se předměty pohybují jedním směrem. Studenti dělali pokusy s kovovou koulí, se žlábkem s vodou, kterým když pustili vodu, tekla do kopce. Dokonce přizvali i geodetku, která určila, které místo je výše a které níže. Tak nebylo pochyb, že se voda i vše ostatní pohybuje skutečně nesprávným směrem.

Jde snad o nějakou gravitační anomálii?

Mnoho lidí takové záhady nenechávají klidnými. Pokoušejí se jim přijít na kloub, hledat taková zvláštní místa a upozorňovat na ně. Podobné anomálie byly popsány na místech pohanských svatyní. Někteří lidé se domnívají, že jde o pozůstatek po přistání kosmické lodi. A jiní zase, že jde o poruchy magnetického nebo gravitačního pole Země, způsobené něčím zvláštním v podzemí pod kopcem.

Míst, kde voda teče do kopce, je po celém světě rozeseto mnohem víc. V Řecku, Španělsku nebo v Bretani byla nalezena záhadná místa, která se vymykají lidskému chápání. Dokonce i u nás máme podobná místa s gravitací přinejmenším mírně popletenou, např. u Moravské Třebové.

Co za celou záhadou stojí?

Nakonec se záhada objasnila pomocí měření. Pozvaný geodet znovu přeměřil sklon svahu pomocí GPS měřiče nadmořské výšky a vyvrátil podezření o záhadných silách. To, co nás klame, nejsou fyzikální zákony, ale naše vlastní pocity v tomto případě oči. Co vidíme jako směr do kopce, vede ve skutečnosti z kopce, a naopak. Optický klam je způsobený rozložením okolních prvků v terénu, které nám vcelkovém kontextu dají nesprávný obrázek.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.