9 největších historických záhad

Shakespeare

Existuje několik historických tajemství, které se dodnes nepodařilo vysvětlit a pravděpodobně se už vyřešit ani nepodaří. Nedostatek artefaktů, výkopového materiálu nebo i zničení archeologických nalezišť zabraňuje objevit nové důkazy. Stávající jsou vágní. Nedostatek odpovědí dělá ale tyto záhady ještě zajímavější. Pojďte se s námi podívat na 9 historických světových záhad, které nedají spát nejednomu badateli!

9. Existovali skutečně Homér a Sokratés?

Ačkoliv základní kámen tradiční západní civilizace položil právě autor díla „Illias a Odyssea“, který je považován za jednoho z největších filosofů starověkého Řecka, vědci zpochybnili jeho existenci. „Illias a Odyssea“ byly původně šířeny mluveným slovem, pomoci epitetů a jednodušších recitací. V důsledku toho vědci argumentují tím, že buď byl Homér člověk, který nakonec napsal dvě epické básně místo svého původního autora, nebo vůbec neexistoval a ke konečným písemným formám bylo připsáno pouze jeho jméno.

Existence Sokrata je podle vědců pravděpodobnější než Homérova. Sokrates nikdy nezveřejnil písemnou práci a jeho myšlenky k nám přicházely z druhé ruky prostřednictvím Platona, který tvrdil, že je studentem Sokrata.

8. Otázka Shakespearova autorství

Shakespearova identita byla po staletí zpochybňována. Anti-Strafordové například věří, že byl pseudonymem pro autora, který chtěl zůstat anonymní. Zpochybňují, že by mohl existovat někdo, kdo měl tak nesmírný politický vhled, literární talent a encyklopedickou znalost mezinárodního dvora a přitom všem se stát tak nezdvořilým jako byl Shakespeare. Koneckonců v podstatě tvrdí, že chudí lidé nemohou psát velkou literaturu a klidný člověk nemůže napsat skvělý text rockové písně. Přestože intriky a reakce vyvolané otázkou autorství jsou peprné, mnohem zajímavější je, že i přestože si zjevně kulturních privilegií své doby mnoho neužil, dokázal se před svým 30. rokem tak silně vrýt do dějin. Proto si s klidem mohl dovolit zhotovit portrét s náušnicí v uchu jako boss, který všichni dobře známe.

7. Co se stalo s Amelií Earhart?

Během pokusu o obletění světa jako první žena v historii v roce 1937 zmizela Amelie Earhart i s letadlem za záhadných okolností. Dodnes se touto záhadou zabývá mnoho badatelů i konspiračních teoretiků a přiživují jednu nebo druhou teorii. Došel benzín a letadlo se zřítilo? Ale kde jsou pak trosky? Vzlétla vůbec po druhé etapě na poslední část cesty z Papui Nové Guineje? Nebo byla zajata Japonci? Objevují se dokonce teorie o údajné špionážní spolupráci s Rooseveltem. Kde a jak skončila Amelie Earhart s navigátorem Noonenem a letadlo Lockheed Electra, se zatím nepodařilo objasnit.

6. Turínská plátna

Tento kousek látky, který je uložen v katedrále sv. Jana Křtitele v Turíně v severní Itálii, je jedním z nejvíce zkoumaných objektů v lidské historii, a přesto si svá tajemství uchovává. Je považován za svatou památku a mnoho křesťanů věří, že se jedná o plátno, ve kterém byl Ježíš Nazaretský pohřben. Plátno nese negativní otisk obličeje a obrysu těla trpícího zraněním z ukřižování. Vědci se ale nemohou shodnout na tom, jak byl vytvořen.

5. Sbírka v knihovně v Alexandrii

Osm století tvořená sbírka nabitá miliony svitků ze starověkého světa, plná děl autorů klasické civilizace, filozofie, vědy, historie, drama byla vypálena partyzánem s ironickým jménem Petr the Reader (čtenář). Představte si, kdybychom měli všechny tyto neuvěřitelné informace k dispozici dnes? Kompletní obsah knihovny je bohužel tajemstvím, které se nikdy nevyřeší … docela bolestivé ☹

4. Křišťálové lebky

I když při pohledu na film s Indiana Jonesem si myslíte, že na tomto filmu nemůže být nic historického, jste na omylu! Křišťálové lebky nejsou jen dílo mizerných scénáristů, ale skutečná archeologická skládačka. Mnoho křišťálových lebek se v průběhu let objevilo v dlažbě a vykopávkách pocházejících z období Mayské civilizace a Inků. Lidé mají k těmto artefaktům respekt a předpokládají jejich zlovolný charakter. Věda má za to, že jde o lidské dílo přibližně z 18. století. Pravdou je, že ale nemají ani tušení, kde se vzaly nebo kdo je vyrobil. Jediné co ví, je, že křišťálové lebky jsou divné a proto patří do muzea.

3. Kdo byl Jack Rozparovač?

Nekonečná brutalita Whitechapelských vražd děsí lidí po století. Nikdo nebyl z nejmasovějších vražd v 19. století, které se táhly po desetiletí, obviněn. Během let se vynořilo několik spekulací o údajném pachateli. Jedna z nich prohlašovala, že vraždil Sir John Williams, chirurg královny Viktorie, kvůli jeho lékařským znalostem a romantickému spojení s jednou z obětí. Další teorie vede až k německé obchodnici a spisovatelce zločinu Patricii Cornwell, která tvrdí, že vraždy spáchal malíř Walter Sickert. Pravá identita Jacka Rozparovače díky jeho důmyslnosti zůstává světu utajena. Nejslavnější sériový vrah se stal londýnským folklórem.

2. Odkud pochází tzv. WOW! Signál?

Tahle záhada je nejnovější a doplňuje nám charakter nevyřešených záhad do komplexnosti oborů.15. 8. 1977 pracovník SETI (Výzkum pro mimozemskou intelienci) Jerry Ehman odhalil silný úzkopásmový rádiový 72 vteřin dlouhý signál z oblasti souhvězdí Střelce. Nadšený Jerry si na okraj listu papíru napsal slova WOW! – odtud pochází název signálu (ne není v tom žádný vyšší smysl). Spekuluje se o umělém přenosu z cizí civilizace a hypotéza je podporována také tím, že se jednalo o ostrý, čistý kmitočet signálu okolo 1420 MHz. Pokud by pocházel signál od mimozemšťanů, museli být velmi pokročilí, protože signál byl ve své době silnější než vše, co Země do té doby znala. Dodnes astronomové nenabídli jediného přirozeného původce signálu. Dnes se to vyrovná signálu odesílání 10 000 twitterových zpráv.

1. Kde byla Atlantida?

Bájná Atlantida už je taková klasika. Legendární ostrovní město světová velmoc v 10. tisíciletí, která zmizela přes noc. Platón Atlantidu zmiňuje ve svém příběhu - po útoku na Athény, kde selhali a byli brzy po tom potopeni. Tvrdí, že Atlantida se nachází před Herkulovými sloupy, ale jakékoliv geografické důkazy nikdo nenašel. Spekuluje se o dvou místech, kdy by se bájná Atlantida mohla nacházet, totiž ostrov Santorini potopený sopkou anebo Sicílie, která v těch časech byla Atlantidě podobná. Obě místa jsou ale mimo Herkulovy sloupy.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.