Yetti a jeho tajemství

Yetti

Slovo yetti pochází z jazyka Šerpů a znamená „divoké horské zvíře“. Jeho zbarvení srsti se liší, někdo říká, že je bílý, někdo zase že je hnědý, černý nebo dokonce rudý, vysoký 180 centimetrů a více. Jednu věc mají ale společnou, a to obrovský otisk tlapy ve sněhu.

 V Evropě se stal yetti známý až v roce 1899, a to díky britskému plukovníkovi Laurenci Austinu Waddellovi. Ten objevil v nadmořské výšce 5100 metrů ve sněhu obrovský otisk bosého chodidla. Domorodci mu poté vyprávěli příběh o sněžném muži, který žije v horách. Plukovník Laurenc Austin Waddell nebyl ale jediný, kdo se s tajemným tvorem setkal. V roce 1925 sněžného muže zahlédl také řecký fotograf a člen královské geografické společnosti N. A. Tombazi. Údajně yettiho spatřil v horách Sikkimu, jak klidně otrhával křoviny. Když jej prý yetti spatřil, okamžitě se dal na útěk a zmizel. Zlom nastal v roce 1937, kdy britský horolezec Frank Smythe pořídil fotografii obrovského chodidla ve sněhu, stopa byla dlouhá 33 centimetrů a široká 20 centimetrů.

Záhadná končetina

Když byla v 2003 v pohoří Altaj nalezena záhadná končetina v zachovalém stavu, vyvolalo to velké spekulace po celém světě. Obrovská končetina byla pokryta srstí a nikdo se neodvažoval odhadovat, kterému tvorovi může patřit. Podle následně provedených testů byl nález starý několik tisíc let, ale nelze jej zařadit k žádnému z doposud rozpoznaných tvorů na naší planetě.

Aby vědci tuto ohromnou záhadu rozluštili, požádali v květnu 2012 muzea i nezávislé sběratele o vzorky chlupů údajně pocházejících z těchto „anomálních primátů“. Tým pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese získal 30 vzorků v natolik dobrém stavu, že bylo možné provést sekvenování genu (čtení DNA).

Výsledky provedených genetických testů byly velice překvapivé. DNA podle profesora Sykese nejvíce odpovídá pradávnému polárnímu medvědovi, jehož dříve nalezené pozůstatky jsou nejméně 40 000 let staré. V té době se nejspíše začal medvěd lední a hnědý oddělovat na dva samostatné druhy. Slavný rakouský horolezec Reinhold Messner objevil zvíře, kterému domorodci říkají „sněžný medvěd“. Odpovídal představám o yettim čím dál více, jak vypadal, jak se živil, ale i typickým pískáním.

Před tisícem let žili tito medvědi podle Messnera spolu s lidmi v oblasti Himaláje. „ Jelikož sněžný medvěd je noční tvor, lidé se s ním nikdy nepotkávali a nevěděli, jak přesně vypadá.

Když už někdo medvěda potkal, dostal strach, protože byl medvěd větší než on. K tomu, co viděl, si něco přimyslel – tak vznikla legenda, která se dál vyvíjela.“ Yetti má podle něj v mládí načervenalou srst, která později tmavne a dostává šedivou barvu. Dožívá se 20 až 30 let, živí se ovcemi a je citlivý na hluk. Podle horolezce žije těchto živočichů více než 1000.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.