Přivolání psa je jedním z nejdůležitějších cviků, které by měl váš psí kamarád spolehlivě ovládat. Pes, který tento příkaz neprovede ve většině případů správně, je těžko ovladatelný. Proto je nutné procvičovat povel často a důsledně.
Povel KE MNĚ
Povel cvičíme nejprve na místě, kde je co nejméně rušivých elementů a jsme si jisti, že pes k nám příjde, aniž by ho někdo nebo něco vyrušilo. Zároveň musíme mít možnost jeho chování korigovat při neuposlechnutí. Vhodným místem je např. oplocená zahrada.
Na začátku štěně zavoláme (jeho jméno+KE MNĚ). Nejlépe, když není nakrmeno. Máme přichýstán lákavý pamlsek. Pes radostně přiběhne k nám a ihned pamlsek položíme před něj. Tento postup opakujeme 2-3 dny, ne více.
Po třech dnech povel tkzv. „dopilujeme“. Zavoláme na psa (jeho jméno+KE MNĚ), když přijde, odměníme jej pamlskem. Pak vyslovíme povel SEDNI, opět pochválíme a dáme pamlsek. Pes si tyto dva povely spojí a pochopí, že při povelu KE MNĚ má předsednout před psovoda.
Je třeba připomenout, že pamlsek před povelem SEDNI dáváme jen 2-3 dny. Jinak by si pes povely nespojil.
Jakmile pes na povel KE MNĚ přiběhne a bez naší pomoci předsedne, víme, že povel správně pochopil. Teď je třeba cvičit tento povel na místech, kde jsou rušivé elementy. Od nejlehčích, po nejtěžší.
Nejprve procvičujeme povel v terénu, který pes dobře zná, tedy klasická procházka. Pak v méně známého terénu, v klidném prostředí. Pak na procházce s druhým psem. Pokud si nejste jistí, že pes k vám přijde (rušivé vlivy) a nejste schopni jeho chování korigovat, povel nepoužívejte.
Stane-li se, že štěně při tomto povelu několikrát nereaguje a věnuje se „zajímavějším“ podnětům, zafixuje si tento špatný přístup a bude velmi těžké naučit ho povel správně. Proto je třeba při neuposlechnutí mít možnost přijít k pejskovi a negativně reagovat na jeho neposlušnost. Psa tedy přivoláme a on nereaguje, zajímá jej jiná činnost. Příjdete k němu a důrazně mu řeknete NE – jako povel k přerušení nežádoucí činnosti. Několikrát jej zatahejte za šíjí a odstupte několik kroků.
Znovu opakujte povel KE MNĚ. Pokud ani teď neuposlechne, opakujte postup do té doby, dokud správně povel pes neprovede. Je to velmi důležité, upevňujete svou pozici „Alfa“ a trváte na tom, aby se vám pes podřídil. Pokud si vaši pozici důsledného vůdce smečky štěně zafixuje, bude vás respektovat a ví, kde je jeho místo. Pokud ho za neprovedení povelu nepokáráte a nebudete důslední, ztratíte svou pozici „Alfa“ i respekt.
Jestliže se nám daří přivolat štěně během procházky, je čas procvičit povel v blízkosti ostatních psů. Nejlépe je začít ve společnosti jednoho staršího psa, který povel dobře ovládá. Provedete takto: necháte psy, aby si spolu hráli. Pak se oba psovodi postaví proti sobě (mezi sebou mají dostatečnou vzdálenost) a současně zavolají psy k sobě. Pes, který je starší, poslechne a nepůsobí rušivě na štěně, jelikož byl povel zadán současně.
Jakmile váš psík přiběhne na přivolání i při hře s druhým psem, můžete procvičování povelu provádět i v přítomnosti jiných psů. Postupujeme stejně, stále všichni psovodi přivolají psy současně.
Pokud váš pes přibíhá správně, následuje těžší úkol a to přivolat samostatně psa, i když ostatní mají „volno“. Postupujeme stejně jako na začátku. Pes neuposlechne – následuje korekce – povel opakujeme.
Když jiný pes „zlobí“ vašeho psa tehdy, když k vám běží při přivolání (skáče na něj, kouše při hře) pochvalte svého psa, že se snaží přiběhnout k vám. Provede-li úkon správně, zdvojnásobte pro něj odměnu a hodně ho pochvalte.
Při výcviku je důležitá trpělivost a důslednost. Čas, který věnujete svému psímu kamarádovi, není marný. Bude-li váš psí kamarád dobře ovladatelný, získáte v něm pohodového společníka.
Související články:
Jak naučit psa poslušnosti 1
Jak naučit psa poslušnosti 2