Jak naučit psa poslušnosti 2

Jak naučit psa poslušnosti 2

V tomto článku si vysvětlíme další z povelů, který patří k základům poslušnosti při výchově psa – SEDNI. Nastíníme si základní body povelu KE MNĚ, které má mít psovod před výcvikem ujasněny.

Povel SEDNI

Vezmeme si do ruky pamlsek, který bude pro štěně či psa atraktivní (nedoporučujeme např. granule, které pes běžně dostává jako krmnou dávku). Ukážeme pamlsek psovi, musíme zaujmout jeho pozornost. Vyslovíme povel SEDNI. Pomalu zdviháme pamlsek nad hlavu, pes sleduje pohledem pamlsek a sedne si. V této chvíli mu pamlsek dáme a pochválíme jej (chválíme s radostným tónem v hlase, můžeme i přehánět, pes reaguje především na naši intonaci). Necháme psa sedět 5-10 sekund. Pokud začne vstávat, hlasitě a ostře vyslovíme zákaz NE a opakujeme povel SEDNI. Rukou lehce přinutíme psa do sedu (zatlačíme v místě zadní části těla a lehce jej přitlačíme dolů). Tímto způsobem psa tkzv. Korigujeme. Vyžadujeme, aby na počátku vydržel sedět alespoň 5-10 sekund. Pak jej velmi pochválíme, odměníme, dáme povel VOLNO a dovolíme mu vstát či odběhnout.
Tímto povelem nejen učíme psa, aby zůstal sedět, ale upevňujeme tak i svoji autoritu. Dáváme mu najevo, že jsme „ vůdce smečky“ a my určujeme pravidla jeho chování. Tento poznatek je pro psa velmi důležitý ve vztahu ke svému pánovi. Proto je nutné, aby se psu v počáteční době výchovy a výcviku věnoval jeden člen rodiny.
Povel SEDNI je dobré procvičovat před krmením a to tím způsobem, že pes zůstane sedět před námi tak dlouho, dokud nepoložíme misku s krmením na zem a dovolíme mu přijít k misce. Pokud vykročí pes k misce dřív, než jsme mu dovolili, je třeba jeho chování důsledně korigovat. I tímto způsobem jasně naznačujeme, kdo je zde pánem. I ve psí smečce „alfa“ vůdce rozhoduje, kdo a kdy přijímá potravu.

Jak naučit psa poslušnosti 2

Povel KE MNĚ

Pokud pes zvládne sedět delší dobu, začneme s povelem KE MNĚ. Před tím je dobré si ujasnit, co budeme vlastně požadovat od našeho psího kamaráda při vyslovení tohoto povelu.
Ve zkratce popis toho, jak má pes na tento povel reagovat.

  • Pes ve chvíli vyslovení povelu zanechá všech svých aktivit (kromě venčení)
  • Pes klusem nejkratší cestou přijde k pánovi (nesleduje stopy, nezdržuje se zkoumáním terénu)
  • Předsedne před svého pána
  • Čeká na další povely

Není-li vyplněn jeden z bodů, není tento povel zvládlý. Pro psa je to jeden z nejobtížnějších příkazů (ve chvíli, kdy je nablízku jiný pes nebo kočka, apod.)
Podrobně si jej popíšeme v dalším článku.

Související článek:

Jak naučit psa poslušnosti 3

Jak naučit psa poslušnosti 2

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.