Jak naučit psa poslušnosti 1

Jak naučit psa poslušnosti

Pořídit si psa je vážné rozhodnutí, mít ho doma „jen tak“ pro radost nestačí. Je třeba věnovat mu čas, vychovat jej a vynaložit nemalé úsilí i finanční prostředky. Proto je třeba důkladně zvážit, zda je budoucí pán ochoten a schopen 10 i více let podmínky plnit.

Odměnou mu bude věrné přátelství „psovité šelmy“. Aby se do důsledku splnila věta oznamovací, že pes je nejlepším přítelem člověka, musí s ním jeho pán spolupracovat, získat si jeho důvěru, být mu vzorem, vůdcem, tím, kdo s ním projde radosti i strasti a nakonec i tím, u koho pes svůj život ukončí.

Abychom se psu přiblížili, musíme částečně uvažovat jeho způsobem. Ve psím světě platí zákon smečky. Vůdce smečky je rozhodný, odvážný, inteligentní a všichni ho respektují. Štěně je po narození sice krátký čas ve své psí smečce, v 7 až 12 týdnech života přichází do rodiny a tím vymění jednu smečku za druhou. Očekává, že pravidla, která mu vštěpovala jeho matka (fena) platí i zde a že jeho budoucí pán převezme její úlohu.

S výchovou začneme okamžitě, jakmile si štěně přivedeme domů. V podstatě pokračujeme v tom, co už se učil ve psí smečce. Začneme jasným vymezením, co štěně smí a co nesmí. Zapamatujme si, že nejdůležitější vlastností psovoda je důslednost. Pes je natolik inteligentní šelma, že pokud nebudete trvat pokaždé na správném vykonání povelu nebo zákazu, např. při nedostatku času, zapamatuje si to a váš příkaz bude zkoušet ignorovat, nebo ho tkzv. „odbude“.

Absolutní zákaz

Povelem FUJ je tkzv. absolutním zákazem. Používáme ho v situaci, kdy chceme zabránit nežádoucímu chování – okusování nábytku, kousání do obuvi, štěně vykoná potřebu doma, sebere na procházce jídlo ze země…
Povel FUJ vyslovíme velmi důrazně – ostře. Štěně uchopíme za kůži na šíji a jednou až dvakrát jím zatřeseme. Pokud psík s nežádoucí činností nepřestane, opakujeme povel a pokárání tak dlouho, dokud nedocílíme toho, že od činnosti upustí. Tento způsob pokárání je pro psa naprosto přirozený a zná jej ze psí smečky. Je efektivnější, než např. plácnutí novinami. Musíme také povel správně načasovat v případě, že pes sebere jídlo ze země. Aplikujte povel, ještě když se pes chystá sebrat jídlo, ne až když už ho přežvykuje. Pak ho trestáte za žvýkání a to je nesmysl.

Korigovaný zákaz

Povel NE – patří k zákazu, kterým psa korigujeme. Používá se při samotném výcviku. Vysvětlíme si jej na povelech, které se pes bude učit později. Např. chceme, aby povel LEHNI vykonal správně. Pes si na povel lehne, ale vzápětí si sedne. Vyslovíme povel NE a jeho polohu opravíme do lehu. Pak jej velmi pochválíme. Zadáme povel LEHNI, je-li proveden správně pochválíme, dáme pamlsek. Je-li proveden špatně – opět použijeme povel NE a polohu psa opravíme.

Když jsme pejskovi jasně vymezili hranice chování (např. při jeho pobytu v bytě nebo v domě), je čas naučit psa další povel a to je SEDNI. A ten si probereme příště.

Související článek:
Jak naučit psa poslušnosti 2

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.