Výlet vlakem na pivo – Retro motoráček Kozel expres z Prahy až do pivovaru Velké Popovice

Pivo

Zamířit do pivovaru autem, pěšky nebo na kole není nic výjimečného. Ale vlakem? A rovnou speciálem – motorákem z řady 810 v retro nátěru z 80. let? Tenhle zážitek si nenechte ujít! Každou sobotu od 10. července z pražského Hlavního nádraží vyráží Kozel expres, který vás zaveze až do pivovaru Velké Popovice. Bezpečně, bez kolon a bez starostí s parkováním.

Pivovar Velké Popovice, rodiště legendárního Kozla, se nachází jen 15 kilometrů východně od Prahy. Jeho historie sahá až do roku 1874, kdy jej založil významný průmyslník své doby – baron František Ringhoffer II. Možnost napojení na dráhu císaře Františka Josefa spojující Prahu s Českými Budějovicemi byla jedním z důvodů, proč pivovar vyrostl právě na tomto místě. První jednání o vzniku vlečky proběhla ještě na konci 19. století, k vlastní stavbě železničních kolejí ze Stránčic do Velkých Popovic došlo v letech 1903 až 1905.

Historicky se vlečkou do pivovaru dováželo především uhlí, ječmen nebo led a bednářské dříví. Z pivovaru potom odjíždělo pivo určené zejména pro export v chladírenských vagónech na Slovensko. Zajímavostí pak bylo v roce 2000 vypravení vlaku plného piva až do Mongolska. Po vlečce se z pivovaru také odvážely sběrné suroviny, jako železo, sklo a papír z použitých etiket. Vlečka do pivovaru fungovala více než 100 let až do roku 2005. Provoz byl opět obnoven v roce 2018, kdy 1. července vjel na koleje poprvé Kozel expres. 

Aktuálně Kozel expres vyjíždí vždy v sobotu v 10.16 z pražského Hlavního nádraží a dopraví vás v 11.17 přímo do Velkých Popovic. Společně s průvodcem pak zamíříte za poznáním pozoruhodného příběhu pivovaru. Během komentované prohlídky Po stopách Kozla se dozvíte mnoho zajímavého, například zjistíte, jak a z čeho se vaří poctivé velkopopovické pivo, prohlédnete si současnou i historickou varnu či expozici pivních obalů. Obzvláště oblíbenou částí prohlídky je degustace piva Velkopopovický Kozel se školou čepování. Na závěr pozdravíte živého maskota pivovaru – kozla Oldu. Zpět do Prahy vás Kozel expres odveze v 15.00 hodin a na pražském Hlavním nádraží přistanete v 16.10 hodin. Takže výlet za Kozlem je parádní tip na celodenní zážitek.

Jízdenku v ceně 430 Kč doporučujeme zakoupit online předem, případně bude probíhat doprodej jízdenek přímo ve vlaku Kozel expres. Více na www.kozel.cz

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.