Tunguská záhada – největší výbuch v dokumentované historii

Tunguská záhada

30. června 1908 v 7.07 ráno otřásl sibiřskou oblastí Tongunska, dnes Krasnojarského kraje, výbuch tisíckrát silnější než atomová bomba shozená na Hirošimu. Ačkoliv od výbuchu bylo vypracováno nesčetné množství studií, vědci nejsou schopni ani dnes jednoznačně určit příčinu. Co se téměř před 110 lety na Sibiři skutečně stalo?

Masivní výbuch beze stop

Masivní výbuch, v naštěstí téměř neobydlené oblasti, projel oblohou, smetl 80 milionů stromů v bezmála 50 km okolí. Na místě byly nalezeny i stovky ohořelých sobů. Pro představu atomová bomba z Hirošimy byla o síle 13 000 tun a výbuch a v Tongusku 3-5 000 000 tun!
Podle svědků byla obloha rozdělena na dvě části. Očití svědkové z městečka Kirensk shodně hovoří o ohnivé kouli, která rozdělila oblohu a o ohlušujícím nárazu doprovázeným osmi ranami připomínající výstřely. „Viděl jsem nebe na severu otevřené, pak se na zem vylil oheň. Požár byl jasnější než Slunce. Byli jsme vyděšení, ale obloha se znovu a hned nato uzavřela, bylo slyšet rány, jako výstřely. Mysleli jsme, že padají kameny, běžel jsem s hlavou dolů, zakrytou, protože jsem se bál, že mě kameny zasáhnou.“, popisoval výbuch obyvatel z Kirensku.

Kometa, asteroid nebo UFO?

Zájem o tuto záhadu je ve vědeckých i laických kruzích obrovský. Nejvíce se vědci přiklánějí k variantě komety či asteroidu. Domnívají se, že exploze byla způsobena velkým kosmickým tělesem, které narazilo do zemské atmosféry. Objekt pravděpodobně vstoupil do atmosféry velmi křehký a zničil sám sebe zhruba 10 km nad Zemí. Ale nebyl zjištěn žádný impaktní kráter, a jen málo důkazů, aby mohl být objekt detekován. „Stopy meteoroidů nacházející se v této oblasti mohly pocházet z různých akcí“, někteří říkají.

Konspirační teoretici hovoří o nadpřirozené činnosti nebo UFO. Místní obyvatelé naopak věří, že výbuch pocházel z návštěvy jejich boha Ogdy.
Do určité míry zůstává Tunguska událost stále záhadou a vědci neustále pracují na řešení. Ale ať už je to z komety nebo asteroidu, převládá názor, že exploze byla způsobena velkým kosmickým tělesem, které narazilo do zemské atmosféry.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.