Neobjevené poklady v ČR

Neobjevené poklady

Objevit poklad je snem snad každého dobrodružného kluka. Jejich hledání někdo zasvětil celý život, existují profesionální hledači i příležitostní amatéři. Někteří zkoušejí hledat nějaký poklad jen na základě domněnek, jiní se zaměřují na poklady, které mají reálný historický původ.

Především moře ukrývají nedozírné hodnoty ve ztroskotaných lodích. Ovšem nemusíme ani opouštět hranice naší republiky, jelikož i na našem území jsou ukryty vzácné poklady. O některých se již řadu let vedou polemiky, jiné jsou dosud neidentifikované a na své objevení teprve čekají.

Poklady z II. světové války

Hodně se již namluvilo, napsalo a publikovalo o nejrůznějších cenných předmětech, uměleckých dílech, vzácných dokumentech a dalších cennostech, které nacisté ukradli v době okupace. Spekuluje se, že při svém překotném úprku před Sověty a Američany ukryli spoustu věcí, které nestačili vzít s sebou. Patrně největší pozornost se, ze strany médií, odborníků i laiků, věnovala pověstnému Štěchovickému pokladu. Tvrdí se, že nacisti uschovali v podzemních štolách u obce Štěchovice, nedaleko Prahy, dokumenty se seznamy svých konfidentů a další cennosti. Řada hledačů pátrala po tomto pokladu již několikrát, ovšem zatím bez úspěchu.

Další poklady po nacistech jsou údajně ukryty na místech, kudy Němci prchali. Údajně lze nalézt vyznamenání, ukradené šperky a další poklady v krušnohorských lesích, na Šumavě u Kaplic i jinde.

Zejména oblast bývalých Sudet je dodnes rájem amatérských hledačů, kteří se svými detektory více či méně úspěšně pátrají po starých mincích či špercích, které si měli zakopat Němci při svém odsunu z pohraničí.

Přírodní poklady

V souvislosti s poklady je třeba se také zmínit o přírodním bohatství. Na území ČR se vyskytují i vzácné kovy. Zejména zlato mnoho lidí láká od pradávna. Stále se mluví možnostech otevření zlatého dolu nedaleko Kašperských hor, kde je údajně bohatá zlatá žíla. Řada nadšenců se věnuje rýžování zlata v některých českých řekách a potocích.

Kromě zlata je znám také kámen Vltavín, který lze nalézt v Jižních Čechách nebo český křišťál v okolí hory Kozákov u Turnova. Historické artefakty jsou stále v zájmu archeologů, kteří nalézají spoustu cenných vykopávek především na Jižní Moravě, ale i při kopání základů či rekonstrukcích historických budov například v Praze. Tyto poklady vypovídají o životě lidí na našem území v dávných dobách, takže mají nevyčíslitelnou hodnotu.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.