V Česku se začali víc prodávat vozy na LPG

LPG

Podle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) došlo v loňském „koronavirovém“ roce k silnému propadu registrací osobních i nákladních automobilů. Navzdory tomu ale výrazně rostl celkový počet registrací nových vozidel s alternativním pohonem, nejvíce u hybridů. Překvapením pak byl výrazný růst počtu nových vozů na zkapalněný ropný plyn (LPG). Na trhu se totiž objevilo několik modelů s tovární LPG zástavbou od Renaultu a Dacie. Vedle toho byly asi 4 tisíce vozů na LPG neboli autoplyn dodatečně přestavěny.

I přes problematickou situaci vzhledem k omezením v souvislosti se šířením nemoci covid-19 byl loňský rok pro segment alternativních pohonů příznivý. Dle statistik SDA narostly registrace vozů s alternativním pohonem meziročně o 62 %. V absolutních číslech celkově stouply na 18 111 vozidel z loňských 11 172 vozidel. Výrazně vzrostl počet nových hybridů a také elektromobilů. Na druhou stranu vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) bylo meziročně zaregistrováno méně.

Zajímavý obrat nastal v segmentu LPG. Na českém trhu se totiž objevily nové tovární vozy na autoplyn. Jde o několik modelů značek Dacia a Renault, v obou případech se jedná o tříválcový motor TCe s výkonem 74 kW, respektive 100 koní. Díky rostoucí nabídce se počet nových registrací vozů na LPG loni meziročně ztrojnásobil na 1 280. Stále však platí, že dominantní podíl na přírůstku LPG automobilů mají dodatečné přestavby starších benzínových vozů.

Celkový počet přestaveb za rok 2020 činí dle statistiky Ministerstva dopravy 4 423. Tento údaj nicméně vyjadřuje počet přestaveb ve smyslu montáží i demontáží LPG/CNG systémů. Na základě provedených přestaveb lze odhadnout, že podíl demontáží se v posledním roce pohyboval kolem deseti procent. Reálný počet vozů, které byly v roce 2020 skutečně přestavěny na spalování LPG, tak činí přibližně čtyři tisíce.

Trend z loňského roku by měl podle odborníků pokračovat i letos. Obecně se může konstatovat, že registrace nových LPG vozů rostly výrazným tempem také v okolních státech, kde se loni přibližně zdvojnásobily. Zájem o ně evidentně roste, takže v Česku by se letos mohl počet registrací nových vozů na LPG dále navyšovat a přehoupnout se přes 1 400.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.