Díky změně klimatu byla sibiřská vlna veder 600krát pravděpodobnější

klima

Podle studie byla rekordní vlna veder v Sibiřské Arktidě způsobena změnou klimatu způsobenou člověkem nejméně 600krát častěji.

Mezi lednem a červnem byly teploty na dalekém severu Ruska nad průměrem nad 5°C, což způsobilo, že se roztavil permafrost, budovy se zhroutily a začal intenzivní začátek sezóny lesních požárů. Dne 20. června registrovala monitorovací stanice ve Verkhoyansku rekordních 38°C.

Atribuční studie ukazuje, že takové dlouhodobé teplo v prvních šesti měsících roku by bylo téměř nemožné bez dopadu emisí skleníkových plynů z průmyslu, dopravy a zemědělství.

Tým vědců z mezinárodních univerzit a meteorologických služeb, včetně Oceanologického institutu PP Shirshov v Ruské akademii věd vypočítal tento dopad na člověka, který do regionu přidal nejméně 2°C oteplování.

Andrew Ciavarella, hlavní autor výzkumu a vedoucího detekce a atribuce na Met Office, uvedl, že zjištění byla ohromující. „Tento výzkum je dalším důkazem extrémních teplot, které můžeme očekávat častěji po celém světě v oteplovaném globálním klimatu. Důležité je, že zvyšující se četnost těchto extrémních tepelných událostí může být zmírněna snížením emisí skleníkových plynů.“

Vědci tvrdí, že lidský otisk prstu byl málokdy, pokud vůbec, jasnější. "Je to největší signál, jaký jsme viděli," řekl Friederike Otto, úřadující ředitel Oxfordského institutu pro změnu životního prostředí a spoluzakladatel iniciativy World Weather Attribution. „Tato studie opět ukazuje, jak velká je změna klimatu s ohledem na tepelné vlny. Vzhledem k tomu, že emise stále rostou, musíme přemýšlet o budování odolnosti vůči extrémnímu teplu po celém světě, dokonce i v arktických komunitách - což by se zdálo být nesmyslné teprve nedávno.“

Potřeba větší odolnosti byla zřejmá, když roztavení permafrostu a špatně udržované vybavení vedlo k jednomu z nejhorších úniků ropy v Rusku z elektrárny poblíž průmyslového města Norilsk 29. května.

Profesorka Olga Zolina z institutu pro oceánografii v Moskvě a další vedoucí autorka uvedla, že osud Norilska může být ukazatelem toho, co leží v zásobě dalších severních komunit. "To znamená, že bychom měli něco udělat." Toto město je velmi malé a má asi 1 000 obyvatel. V arktickém kruhu jsou však i jiná větší města. Pro ně je velmi důležitá montáž vysokých teplot.“

Rostou také obavy, že vysoké teploty zhoršují pozitivní zpětnovazební smyčky tím, že teplo taví led a zvyšují rozsah a intenzitu požárů na Sibiři, který je domovem největšího lesa na světě.

Požáry sezóny začaly neobvykle brzy, v dubnu, a byly odhaleny dále na sever než kdykoli předtím. Podle družicové monitorovací služby EU Copernicus vypustily sibiřské výbuchy v červnu 59 megatun oxidu uhličitého, což je nejvyšší zaznamenané množství.

Nasa říká, že některé žhnoucí uhlí doprovázejí zimu v rašeliništích a poté se na jaře vrátí k životu. Nebezpečí takových „zombie požárů“ se zvyšuje s vyššími teplotami. Tavení tundry také zvyšuje riziko úniku metanu, vysoce účinného skleníkového plynu. Od poloviny června se rozsah požárů více než zdvojnásobil na více než milion hektarů.

Arktida se otepluje rychleji než kdekoli na planetě, ale trend k extrémnějším podmínkám je patrný jinde. Na začátku roku měla Austrálie nebývalý význam keřů a Antarktida zaznamenaly výjimečně vysoké teploty. Někteří vědci se domnívají, že tento kalendářní rok by mohl překonat tepelný rekord stanovený v roce 2016. Gavin Schmidt, ředitel Institutu kosmických studií Nasa Goddard v New Yorku, uvedl, že tento týden je nyní šance tři na čtyři, že rok 2020 bude nejžhavější rok v historii, oproti jeho 60% odhadu v dubnu.

Úřad UK Met je opatrnější. Uvedl, že globální průměrné povrchové teploty v roce 2020 nebyly stále v roce 2016 a nyní se vyvíjí ochlazení La Niña. "I když v roce 2020 je rychlejší zvyšování teploty, není letos žádná záruka rekordu," uvedl profesor Adam Scaife, vedoucí predikce Met Office pro dálkový dohled.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.