Kolik stojí STK

STK

Na otázku, která vypadá jednoduše, neexistuje jednoduchá ani jednoznačná odpověď. Stanice technické kontroly, zkráceně STK, poskytuje technické služby předepsané platnými právními předpisy, ale jedná se o různé firmy, které mají různé ceny. Navíc škála služeb, které jednotlivé STK nabízejí, je poměrně široká. Ceny se také liší podle toho, o jaký dopravní prostředek se jedná.

Pravidelná prohlídka

Pravidelnou prohlídku musí absolvovat každé vozidlo, které jezdí po českých silnicích a má českou státní poznávací značku (SPZ, jinak také registrační značka). Frekvence se liší podle typu vozidla a jeho stáří. Nákladní automobily nad 3,5 tuny tak musí na technickou prohlídku každý rok, u nových osobních aut je první po čtyřech letech a každá další po dvou letech. Nejčastěji se jedná o osobní vozidla a taková prohlídka stojí kolem 900 Kč, ale najít můžete i STK, kde je taková prohlídka o 100 korun levnější, nebo dražší. U motocyklů pravidelnou prohlídku pořídíte nejčastěji do 500, ale u nákladních vozů už budete muset vytáhnout kolem tisícovky. Někdy jednotlivé STK poskytují menší slevy, když ve stejné firmě absolvujete také kontrolu emisí. Konkrétní ceny si ověřte na webu vybrané STK, protože se skutečně mohou dost podstatně lišit i podle typu pohonu konkrétního auta a dalších parametrů.

Evidenční prohlídka

Evidenční prohlídku svého vozu musí absolvovat každý nový majitel ojetého auta. Je jí tedy třeba projít při každé změně majitele, bez ohledu na to, že pravidelnou prohlídkou auto prošlo třeba jen pár týdnů předtím. Bez evidenční prohlídky, která nesmí být starší než třicet dnů, nelze provést registraci automobilu v registru vozidel. Taková prohlídka stojí pro osobní automobil obvykle cca 300 až 400 korun za osobní auto.

Další prohlídky

STK provádí také prohlídky při individuálním dovozu automobilu ze zahraničí, stavbě či přestavbě vozidla a podobně. Takové prohlídky už stojí i více než 1 700 korun za osobní auto, u změny paliva na plynový (CNG, LPG) dokonce i skoro 2,5 tisíce korun. Ale i tyto ceny se stanici od stanice mohou dost výrazně lišit. Měření emisí stojí 550, ale také 790. Pokud chcete ušetřit, srovnejte si ceny jednotlivých služeb v několika stanicích ve svém okolí.

susenky

 

Reklama2 (kopie)

Reklama3 dole

Chlapark

magazín pro muže, kteří chtějí držet krok s moderními technologiemi, vyznat se snadno v módě, stylu, gastronomii i bydlení. Pro ty, kteří si užívají život naplno.