Jak na úpravu zahrady

Jak upravit čištění fasád

Pro majitele je okolí domu a zahrada místem, které má více variant využití. Může zde realizovat své zahradnické a pěstitelské plány, nebo si odpočinout po náročném dni.

Zahrada sama je koníčkem na celý život. Na druhou stranu se říká, že majitel domu má stále co na práci. Samotná nemovitost, ať chceme či nechceme, stárne rychleji, než bychom si představovali. A z vnější strany jsou poškození dobře znatelná - okna, dveře, střecha, okapy, venkovní parapety – vše se musí udržovat, natírat. Čištění fasád patří také k pravidelné údržbě, které se člověk nevyhne.

A po práci není nic lepšího, než si odpočinout ve své zahradě. Šálek dobrého čaje či kávy mezi kvetoucími rostlinami a keři je mnohdy vítaným relaxem. Správně vybrané druhy rostlin vám vytvoří na pozemku prostor klidu a harmonie, pokud vám samozřejmě nejde jen o záhonky s vlastní vypěstovanou zeleninou pro kuchyni. Čím dál víc se objevují u domů místa k posezení a příjemnému spočinutí. Samozřejmě, že pro vytvoření harmonického okolí domu si můžete najmout zahradního architekta, ale pokud si vše naplánujete a vytvoříte sami, bude vás to dvojnásobně těšit.

Zelené labyrinty, stezky, jezírko, pestrobarevné záhony květin, upravené keře – to vše jsou prvky, které mohou vylepšit každou zahradu. A existuje něco lepšího, než se posadit za svěžího rána do krásně upravené zahrady, nebo v podvečer trávit zasloužený odpočinek po celodenní práci v záplavě zeleně a květin? Dnes něco o výsadbě stromů na zahradě.

Výsadba stromů

Vyberte místo, kde strom zasadíte. Nepočítejte s jeho přesazováním, změnou může rostlina onemocnět nebo se neuchytí správně. Proto je dobré si rozmyslet, kde bude pro ni nejvhodnější prostředí. Mělo by tam být dostatečné množství světla s dobře propustnou zemí. Málokterý strom má rád stín jiných stromů. Půdu pro výsadbu je třeba dobře připravit. Hloubka by měla být 40-80 cm, v závislosti na druhu stromu. Ve školách jsou nabízeny stromky pro výsadbu v květináčích (kontejnerech) nebo stromky s holými kořeny. Stromky v kontejnerech mohou být vysazeny v průběhu celého roku, s holými kořeny pouze v době vegetačního klidu (listopad – březen). Mladé rostliny je třeba přivazovat ke sloupkům, aby nebyly poškozeny větrem. Ale příliš nezatahovat, opatrně. Jste-li blízko lesa, ochraňte kmeny pletivem, aby je zvířata nepoškodila. Dva až tři roky po výsadbě rovnoměrně a dostatečně zalévejte, hlavně v době suchých měsíců.

V teplých měsících často toužíme po chládku. Menší zahrady by měly mít kromě stromů (výška kolem 4 m) vysazeny keře a trvalky, aby se brzy zaplnila plocha i tehdy, dokud stromy nevyrostou. Velké zahrady snesou lípu, ořešák, dub, buk (výška až 8, 10 m). Ale počítejte s delší dobou růstu a časem s velkým rozpětím koruny (např. 4-8 m). Doplňte také keři a stromy, které rostou rychleji, ty pak můžete odstranit po 15-20 letech, kdy bude zahrada pěkně vzrostlá.

Pamatujte, že stromy na pozemku by měly být v dostatečné vzdálenosti od zdí domu. Stín drží vlhko a tím se vytváří plísně a mechy na fasádě a střeše, narušuje se povrch venkovní omítky. Čištění fasád je pak o to obtížnější.

Práce kolem domu a zahrady vám může přinést odpočinek od běžných starostí. A dobrý pocit z upraveného okolí nemovitosti stojí za to.

susenky