Jaké jsou nejosvědčenější návnady na sladkovodní ryby?

ryby

Lov sladkovodních ryb s živou či mrtvou návnadou může být velmi zábavný a vzrušení z rybaření se nic nevyrovná. Užijte si příjemně strávené chvíle při rybolovu u jezera, řeky, rybníku nebo jakéhokoli jiného sladkovodního prostředí. Rybářské návnady koupíte v různých velikostech, tvarech a barvách. K dispozici jsou také tvrdé, měkké a speciální sladkovodní nástrahy. Výběr by se samozřejmě měl odvíjet od ročního období, místa lovení a druhu ryb, které chytáte.

Typy rybářských nástrah

Obohaťte svou zásobu rybářského náčiní pro chytání sladkovodních ryb o skvělé nové kousky, díky kterým před ostatními rybáři zazáříte. Představme si tedy některé typy sladkovodních rybářských nástrah:

Jigové hlavičky a háčky

Jigy jsou oblíbené sladkovodní nástrahy se zatíženou kovovou nebo plastovou hlavou a ostrým háčkem. Některé druhy mají dokonce ocásek, který je vyrobený z měkkého plastu či gumy, případně ze zvířecích chlupů nebo peří. Na umělou nástrahu se navlékne živý červ, střevle nebo jiná návnada na ryby. Tento typ nástrah lze použít k lovu většiny druhů sladkovodních ryb.

Spoons nebo lžíce

Jedná se o kovové nástrahy, které jsou určené k tomu, aby napodobovaly nástražní rybky nebo střevle. Fungují na velké množství různých druhů sladkovodních ryb. Menší lžíce je vhodné používat jako návnady pro pstruhy, zatímco větší jsou vhodnější k lovu okounů apod.

Spinnerbaits

Návnada se ve vodě blýská a vibruje, přitahuje tak pozornost hladových ryb. Jsou ideální pro rybolov na otevřené vodě. I ocasy těchto nástrah někdy mívají ocásek vyrobený ze zvířecích chlupů nebo měkkého plastu. Tyto návnady jsou velice flexibilní, a proto s nimi lze lovit v mělkých, hlubokých, kalných i čistých vodách. Jedná se o vhodnou návnadu na sumce.

Plastové nástrahy

Existují od počátku 50. let 20. století. Jejich uvedení na trh způsobilo revoluci v rybolovu. Záhy byly vytvořeny další plastové nástrahy, jako jsou mořské ryby či raci. Používají se například při lovu okounů. 

Crankbaits

Crankbait je návnada z tvrdého plastu, která je podobná střevli a je navržena tak, aby plavala pod hladinou. Většina těchto nástrah má plastový okraj, takže se ponoří hlouběji do vody. Je obvyklé, že jsou realisticky zbarvené a tvarované tak, aby se podobaly malým nástražným rybkám.

Krmení

Pokud se chystáte na lov vánoční klasiky, nejlepší návnadou na kapry je jednoznačně obyčejná kukuřice. Existuje celá řada podomácku vyrobených krmení na ryby, které si můžete namíchat sami, ovšem pokud byste radši předem připravené, nakoupíte krmení v řadě specializovaných obchodech.

Škála nástrah je u sladkovodního rybolovu velice široká. K tomu, abyste rybu dostali na vlasec, vám určitě pomůže, když u sebe vždy budete mít dostatečné množství těchto pomůcek. Hodně štěstí!

Zdroj obrázku: Bukhta Yurii / Shutterstock.com

susenky