Lék na plešatění

Plešatění

Jsme si jistí, že slavné holohlavé celebrity jako je Dwayne Johnson či Bruce Willis neměly nikdy jediný problém se ženami kvůli svému vzhledu, ale většina mužů se pro holohlavý vzhled rozhodnout nemůže, ale musí. Dobrá zpráva pro všechny z vás, kteří si začínají všímat, že jejich vlasové linie ustupují, je, že dnes již existují i jiné možnosti. Jaké to jsou? Co vědci objevili?

Plešatění je přirozené a mohou za něj receptory ve vlasových folikulech, které jsou citlivé na dihydrotestosteron, který se vytváří reakcí testosteronu s enzymem 5-alfa reduktáza. Nicméně je fakt, že k většímu plešatění, než by odpovídalo věku či zděděným predispozicím, přispívají infekce, stres i nadměrná fyzická námaha.

Vědecký tým na Univerzitě v Indianě v Americe zveřejnil studii, která potvrzuje, že byli schopni vypěstovat vlasy na myších. Prostřednictvím terapie kmenovými buňkami dokázali úspěšně indikovat růst vlasových folikulů.

Počáteční experiment byl proveden s cílem vytvořit miniaturní repliky vnitřního ucha známé jako organoid. Při použití kmenových buněk odebraných z myší se vytvořit vedlejší produkt, a to kožní buňky, které vyvolali růst vlasových folikulů z těchto kožních buněk – vlasy. Před tímto průlomem byli vědci do značné míry úspěšní i v produkci obou vrstev kůže – epidermis a dermis.

I když se jedná o obrovský průlom a hlavní výhodou je to, že se nemusíte už starat o úbytek vlasů a plešatící místa, existuje řada dalších možných aplikací. Objev je možné aplikovat jako vynikající model pro testování léků pro rakovinu kůže v reprezentativním mikroprostředí, což umožní i omezení počtu zvířat používaných pro výzkum.

susenky