Barvy domova – jak vymalovat stěny pokojů

Barvy domova – jak vymalovat stěny

Pro váš pocit v místnostech kde bydlíte, jsou barvy velmi důležité. Barva dokáže navodit v pokoji dojem tepla a světla. Není dobré vnímat ji jako samostatný element, měla by být v souladu s vybavením, které se v obytném prostoru nachází. Nesnažte se kopírovat to, co jste viděli u někoho jiného. Inspirace je žádoucí, ale vytvořte si své prostředí.


Dřív, než začnete s vymalováním, dobře stěny očistěte hrubým kartáčem. Tak odstraníte prach. Pak žínkou, vodou a mýdlem umyjte povrchy stěn. Zmizí mastnota a špína. Zasádrujte díry a praskliny ve zdech, zapravte i místa, kde je povrch poškozen odřením.

Na podlahu, aby se neušpinila, položte noviny, raději ve větším množství. Můžete použít i dřevěné hrubé piliny. Začněte stropem. Nejlepší variantou pro vymalování stropu je váleček, lépe rozprostře barvu, méně špiní. Pro úzké plochy stěn a kouty použijte úzký, plochý štětec. Je k dostání v prodejnách barvy laky nebo v nákupních centrech se zaměřením na dům a zahradu. Praktické jsou barvy na stěny, které se mohou umývat (např. po roce umyjete stěny slabým roztokem pracího prostředku a vody, postupujete odshora dolů, barva pak bude jako nová).

Malování zdí začněte paralelně s okenním otvorem, táhněte štětku zleva doprava, ne více než 70 cm dlouhou“čáru“. Tak se unavíte co nejméně. Poslední vrstva barvy by se měla nanášet ve směru denního světla, tedy od okna směrem dovnitř. Nejprve vymalujte tu zeď, ve které je umístěno okno, vždy odshora dolů. Neprovádějte opravy, ani nepřetírejte místa, která se vám nezdají dobře překryta. Pokud totiž barva už uschla, vše pokazíte.

Chcete mít rovnoměrně vymalované stěny bez fleků a šmouh a možná i s menší námahou? Stříkací pistole s kompresory vám v tom může pomoci. Dobře se tímto způsobem řeší vymalování stropů a větších ploch zdí.

Na závěr dobrá rada: nepřerušujte vymalování stěn s tím, že práci dokončíte později. Jakmile dokončíte a máte hotovo, nechte stěny dobře vyschnout. Teprve pak uvidíte, jak se vám práce vydařila, i na mírně vlhkých zdech mohou být skvrny, které po vyschnutí zmizí. Je-li pěkné počasí, nechte otevřená okna. Na čerstvě vymalované zdi by nemělo pražit slunce, škodí barvě.

Barvy domova – jak vymalovat stěny pokojů

susenky