Dnešní okna a dveře se vyplatí

Dnešní okna se vyplatí

Většina majitelů nemovitostí se shodnou na tom, že jejich dům je jejich nejhodnotnějším majetkem. Starají se o něj jak pro svůj dobrý pocit, tak i kvůli svému okolí. Navíc peníze investované do nemovitosti neztrácí na hodnotě.


Časem je potřeba rekonstrukce střechy, fasády nebo stará nevyhovující okna vyměnit za nová. A tady je otázkou, do jaké míry šetřit. Právě u oken a dveří je důležitý nejen materiál, ze kterých jsou vyrobeny, ale i tepelná prostupnost. Tyto faktory mohou výrazně ovlivnit stav vaší peněženky při placení za energie. Investice do nových dveří a oken se vyplatí, právě jimi může nejvíce unikat teplo „nazdařbůh“. Okna a dveře, která se vyrábí v současné době, mají nízký koeficient U (tepelná prostupnost). Na rozdíl od těch dosluhujících. Ty, pokud byly vyrobeny např. v 70-80. letech, mohou mít tepelné ztráty až 50%.

Jaká okna tedy vybrat? V tomto odvětví jde vidět rozvoj nových technologií na první pohled. Před rokem 1970 se vyráběla okna s jedním sklem. Dnes mohou být izolovaná dvěma nebo třemi vrstvami skla, plněná inertními plyny (nejčastěji argonem). Skleněná plocha se dá objednat s pokovením – tj. „magnetronovým“ povlakem, ten ještě vylepší tepelně-izolační vlastnosti. O takových vymoženostech se našim předkům nesnilo. Okenní profily, bez ohledu na to z jakého jsou vyrobeny materiálu, by měly dobře těsnit, snadno se otevírat a mít nízký koeficient prostupu tepla.

Na trhu výrobci nabízejí okna s hliníkovými, plastovými nebo dřevěnými rámy.
Hliníkové rámy jsou stabilní variantou v náročných klimatických podmínkách (např. sůl), drží svůj tvar – což je důležité u velkých zasklených ploch. Neopotřebují se tak snadno, tkzv. nestárnou a snadno se udržují. Vyhovují nejvyšším nárokům na tepelnou izolaci.

PVC rámy mají o něco nižší prostupnost tepla než hliník, jejich pořízení je finančně výhodnější, ale životnost je menší. Lépe se udržují než dřevěná okna.

Dřevěné okenní rámy jsou šetrné k životnímu prostředí a při kvalitní péči vydrží i sto let. Potřebujeme-li dřevěná okna pro dům, kde jsou klimatické podmínky náročné, je možné vybavit je hliníkovými kryty a kombinovat je i s jinými materiály. Jejich další výhodou je krásný vzhled, sebelepší imitace dřeva u plastových oken nenahradí originál.

Tyto tři druhy materiálů se dají využít i při výrobě dveří. V kombinaci se skleněnými výplněmi vám také zajistí dobré tepelně-izolační vlastnosti. Trochu jinou kapitolou jsou bezpečnostní dveře. Materiálem je zde ocel, hlubokotažný plech a např. laminová protipožární deska.

U nových oken a dveří je důležitá i správná instalace a seřízení. Pokud tady dojde k chybě, drží se na okrajích rámů vlhkost a ta škodí i konstrukci stavby. Zejména pokud se jedná o okna dřevěná, plíseň na sebe nenechá dlouho čekat.

Související články

Bezpečné bydlení nenechte na náhodě

Bezpečnostní dveře a alarm jsou dobrou investicí

Dnešní okna a bezpečnostní dveře se vyplatí

susenky