Které barvy jsou ty správné pro příjemné bydlení?

Správné barvy pro bydlení a kachlová kamna

Výběr barev pro interiér bývá jedním z nejtěžších rozhodnutí při úpravách stávajících prostor nebo zařizování novostavby. Výběr barev domu se nemůže svěřit náhodě nebo momentálnímu rozpoložení. Stěny, nábytek, vybavení – vše by mělo být v souladu a harmonii.

 

Barvy na stěnách v obývacím pokoji

Obývací pokoj je místem, kde trávíte během dne nejvíce času. Zde je možnost s barvami experimentovat. Není vhodné ale vytvářet příliš velký kontrast mezi barvou na stěnách a nábytkem. Nejlepší variantou jsou proto pastelové barvy. Rozhodnete-li se využít dnes populární samolepící fototapety, aplikujte je pouze na jednu zeď a ostatní stěny vymalujte barvou, která na tapetě převládá.

Barvy na stěnách v kuchyni

Pro kuchyň a jídelnu vybírejte příjemné barevné odstíny, nevhodné barvy mohou narušit přípravu jídel i jejich konzumaci. Měly by ladit nejen s kuchyňskou linkou, ale i s dlažbou a keramickými obklady. Pro kuchyň jsou nejvhodnější světlé, živé tóny. V této obytné části domu se nedoporučují „studené“ odstíny šedé a modré – podle výzkumu právě tyto barvy umenšují chuť k jídlu.

Barvy na stěnách v ložnici

Ložnice je místem, kde se uvolníte a odpočíváte, proto by i barvy měly být v harmonii pro „lenošení“. Nejvhodnější jsou modrá, béžová, fialová nebo šedá. Zvolte neutrální tóny těchto barev a bude se vám i lépe usínat. Pro ložnici jsou nevhodné červená a oranžová, ty člověka probouzí a zneklidňují.

Které barvy jsou ty správné pro příjemné bydlení

Barvy na stěnách v dětském pokoji

V tomto případě využijte rozmanitou paletu barev. Barvy by měly být živé, ale ne zářivé a fluorescentní, pak vyvolávají u dětí agresivitu. Pokud zařizujete pokoj pro novorozence, využijte měkké pastelové odstíny. Pro větší děti můžete vymalovat pokoj různobarevně, např. každou stěnu jinou barvou, nebo na jedné zdi využít i dvě odlišné, kontrastní barvy. Ozvláštněte stěny samolepkami na zeď s dětskými motivy. Pro odrostlejší ratolesti může být zajímavá výzdoba „sprejováním“, určitě vám s výzdobou rádi pomohou.

Barvy, barvy, barvy

Barvám, kterými vymalujete vnitřní stěny vašeho domu, věnujte zvýšenou pozornost. Jejich nákup nebývá finančně náročný, v odborných prodejnách vám namíchají odstín dle vašeho přání. Ostatní vybavení interiéru vás může stát mnohem víc peněz, proto je lepší začít s výběrem koberce, nábytku a dražších položek. Rozhodnete-li se například, že dominantou vašeho obývacího pokoje budou kachlová kamna (která se dnes vyrábí přímo na zakázku i v moderním designu), důkladně zvažte jejich barevné provedení. Stěny pokoje pak vymalujte v souladu s barvou kamen, podlahy a ostatních prvků.

Můžete se rozhodnout, zda tu „svou“ barvu chcete vidět na nábytku a barevných doplňcích nebo na stěnách. Je to častější varianta. Jiní lidé raději volí neutrální nábytek, ale odvážné a intenzivní barvy pak aplikují na vymalování zdí v místnostech.

Pozor na barvu, která nevyhovuje

Teplé barvy jsou pro člověka příjemné, vytváří dobrou atmosféru, zdůrazňují pohodlí. Jsou vhodné pro místnosti, ve kterých trávíte svůj čas během dne (obývací pokoj, pracovna, knihovna). Zemité tóny červené, fialové, tmavý odstín zlaté. Pro ložnici vybírejte studenější barvy: stříbřitě modrá, přírodní zelená, a barvy levandule působí na člověka uklidňujícím dojmem. Naopak zelené stěny v koupelně, světle žluté plochy v ložnici mohou působit dráždivě až negativně.

Je tedy dobré si rozmyslet, jaké pocity u vás mají převládat v místnostech, ve kterých trávíte většinu času svého života.

Související články
Útulný domov s kachlovými kamny
Historií prověřená kachlová kamna pro váš interiér

Které barvy jsou ty správné pro příjemné bydlení

susenky