Dům nebo byt?

Podlahové lišty pro váš dům

Jedna z hlavních otázek v životě člověka, téměř jako Hamletovské dilema. Zvlášť tehdy, pokud se rozhodujete spolu se svou životní partnerkou či partnerem.

Uveďme příklad – ona je workoholička, manažerka úspěšné firmy, má nedostatek času a často je na služebních cestách. Se svými rodiči žila ve městě, v činžovním domě. Samozřejmě dává přednost bytu. On vyrůstal na venkově, nedokáže si představit ranní kávu bez pohledu na ovocný sad v kteroukoliv roční dobu. Samozřejmě preferuje rodinný dům.

Pokud se oba shodnete a vyznáváte spolu podobný životní styl, nemusí to být až takový problém. Možná se dohodnete lépe, než jaký bramborový salát budete mít při štědrovečerní večeři.

Máte-li tedy rádi své soukromí a život propojený s přírodou, rozhodněte se pro dům. Tady si bez problému postavíte pergolu pro grilování a pozvete sousedy, založíte si ovocnou nebo květinovou zahradu, oplotíte pozemek a vytvoříte dětem koutek s pískovištěm a domečkem se skluzavkou. Doma si pak pustíte Bachův koncert nebo Metallicu na plné decibely. Ten, kdo tráví mimo domov většinu času, přichází domů až večer, nemá čas vyměnit těsnění u vodovodního kohoutku a rád navštěvuje kino či kavárnu v pozdních hodinách – pro něj by byl vhodnější byt ve městě.

Podle svého stylu života si vyberte i své bydlení a nezmýlíte se.

Samozřejmě, že je důležitá cena. Zvažte své finanční možnosti, dnes je hypotéka běžným prostředkem v cestě za nemovitostí. Ceny bytů se pohybují podle místa. Například v Praze pořídíte třípokojový byt mimo centrum za 2 500 000 Kč a to už je cena nového rodinného domku na vesnici. Trh s nemovitostmi je rozsáhlý a jejich hodnoty se pohybují měsíc od měsíce. Je pravdou, že častěji se prodávají byty a na trhu je jich větší množství, vychází to i z životního stylu dnešní společnosti.

Pro dům se rozhodne zřejmě větší rodina s dětmi, zatímco byt vyhovuje jednotlivcům a mladým párům např. s jedním dítětem.

Dům nebo byt?

Dům – větší svoboda, soukromí, prostor

Říká se, že dům je práce a zase práce. Drobné opravy, údržba okolí domu, sekání trávy. Když skončíte, můžete začít znovu. Domy mají více prostoru než byty, ale to znamená i více uklízení pro hospodyňky. A jestliže jste si pořídili starší dům, je starost o to větší. Stane se vám, že bude nutné vyměnit střechu, opravit tepelnou izolaci, rekonstruovat nevyhovující podlahy, položit nové podlahové krytiny a podlahové lišty, provést revizi elektřiny a vody…. atd, atd. Je-li dům postaven na nevhodném místě a nedotýká se vnějšími zdmi o jiné vytápěné budovy – utratíte nemalou částku za otop.

Ale jsou tu i nesporné výhody. Především komfort většího prostoru, více místa pro vaše děti, vaše záliby a větší svoboda pro vaše zvířecí miláčky. Hrajete-li na hudební nástroj a máte rádi jistotu parkování pro váš vůz – neváhejte a rozhodněte se pro dům.

Dům nebo byt

Byt – místo, které se lehce udržuje.

Byt je praktický. Nemáte příliš velké starosti s jeho údržbou. A pokud dojde na větší opravy, je tu bytový fond, který pokryje větší část nákladů. Je to místo vhodné pro ty, kteří nemají trpělivost ani se stavbou ani s údržbou domu. Vytápění je levnější, teplo prostupuje přes zdi z vedlejších bytů (samozřejmě když jsou obydleny). Ideální je poloha, většina bytů je blízko centra města, nebo je dostupná hromadnou dopravou, nemusíte se trápit ve velkém provozu cestou do zaměstnání a vlastní auto necháte doma. Ve městě máte vše při ruce, obchody, lékaře, kroužky pro děti, kino, divadlo, francouzskou restauraci… Na periferii nebo v menších městech takové možnosti většinou nejsou. Negativní stránkou je nedostatek soukromí, musíte se podřídit určitým pravidlům, noční klid. Těžko vysvětlíte sousedům, kteří vstávají brzy ráno do práce, že právě oslavujete narozeniny. A pozvat si na nocleh větší část rodiny – i to může být problém. Jak se vejde více lidí např. do 50 m2? A navíc nemáte příliš možnost ovlivnit rozmístění pokojů, oken, dveří, elektřiny. A v neposlední řadě tu mohou být problémy s parkováním.

Každá z obou variant má své pro a proti. Bez ohledu na to, zda raději pijete ranní kávu v zimní zahradě s pohledem na sad nebo v kavárně při cestě z bytu do práce – dobře vše rozmyslete a důkladně se informujte. Jak na cenu, tak na stav nemovitosti při její koupi.

Související články
I malý byt je váš hrad. Jak na to?
Změny v bydlení pro díte s alergií

Dům nebo byt?

susenky