Nejčastější chyby při výběru toalety

chyby při výběru toalety

Na toaletě strávíme dle průzkumů asi tři měsíce života. Při výběru toalety se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Často se podceňuje výběr správné toalety. Přečtěte si 6 největších chyb, kterých se při výběru WC lidé dopouštějí a poučte se z nich.

Špatně definujeme naše specifické požadavky

Podle průzkumů, které provedl magazín Mirror, strávíme na toaletě až 92 dnů svého života. Muži prosedí na WC průměrně 105 minut týdně, ženy o 20 minut méně. Často při pořizování WC často nedokážeme přesně definovat, co od něj očekáváme. Univerzální toaleta se totiž nehodí pro každého.

„Univerzální výška WC kolem 43 centimetrů není vhodná pro každého. Například vysocí lidé by měli vybírat spíše klozet se zvětšenou výškou. Ta se naopak nehodí pro rodiny s malými dětmi, které by si měly navíc pořídit k WC i sedátko s integrovanou vložkou pro redukci velikosti dosedací plochy,“ objasňuje Radka Prokopová, ředitelka společnosti Alcaplast. Senioři a lidé se sníženou pohyblivostí ocení pomůcky pro pohodlnější usazování a vstávání, jako jsou madla, podpěry, nástavce či WC křesla.

Nevhodné dispozice sedátka

Existují obrovský počat druhů WC sedátek: antibakteriální, termoplastová, duroplastová, rychloupínací, ve variantě slim anebo se systémem Softclose. Nesmíme opomenout ani technickou a vizuální stránku. Pokud není sedátko součástí klozetu, měl by výběr odpovídat velikosti mísy a rozložení upevňovacích prvků. Důležitý je také ergonomický tvar, příjemný povrch, pevnost i velikost. V současné době je populární systém Softclose, který zajišťuje pomalý pád sedátka.

Nezohledňujeme náročnost údržby

Z hygienického hlediska je nezbytné toaletu udržovat v čistotě. Náročnost údržby souvisí s materiálem povrchu, přítomností ochranných vrstev, tvarem mísy i konstrukcí vnitřního splachování. „Klozet s hlubokým splachováním nevyžaduje na rozdíl od plochého splachování pracnou pravidelnou údržbu. První varianta zmírňuje i šíření pachů a zabraňuje potřísnění okolí mísy. Vhodné je i sedátko s antibakteriálními vlastnostmi, jehož materiál obsahuje sloučeninu stříbra,“ doplňuje Radka Prokopová.

Velký i malý prostor nají své specifika

Minimální prostor pro umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. I dnes se ale setkáme s podobnými, ba ještě menšími místnostmi. Vyšší lidé tak mohou mít při využívání toalety funkční překážky. V případě velmi malých prostor je vhodným řešením takzvaná slim varianta předstěnových modulů, s jejíž pomocí lze ušetřit až 5 centimetrů.

Naopak majitelé velkých prostor je často neumí správně využít. Toaletu například umisťují v rohu, čímž zmenšují prostor pro pohodlné užívání. Často nevyužijí také možnosti velkého prostoru pro instalaci bidetu nebo pisoáru.

Ekonomický provoz

Důležitým parametrem, který řada z nás opomíjí, je úspora vody. Hledejte systémy s úspornými spotřebami. Jednou z možností je systém s funkcí stop, která umožňuje proud vody kdykoliv zastavit.

Toaletu v domě umisťujeme špatně

Je vhodné si uvědomit doporučení pro správné umístění toalety. Platí například nepsané pravidlo, že pokud je v bytě pouze jeden záchod, neměl by být přístupný přímo z obytné místnosti nebo kuchyně. Měl by být snadno přístupná z ložnice a také z dětského pokoje. Při umisťování toalety vhodné přemýšlet o světové straně půdorysu domu. Například jižní strana se hodí spíše pro obytné prostory. Disponuje totiž největším přirozeným světlem a Ani suterén není vždy ideální. Hrozí, že záchod umístíme nevhodně pod úrovní svodného odpadního potrubí.

Pokud je toaleta společná s koupelnou, neměla by být umístěna naproti dveřím. Vhodnější je usazení toalety v intimnějším prostoru (například ve výklenku) anebo je vhodné ji oddělit přepážkou. Vhodná výška přepážky se doporučuje 70 cm. Pokud je v blízkosti topení nebo protilehlá stěna, doporučuje se vzdálenost od okraje mísy nejméně 50 cm.

susenky