Posuvné interiérové dveře vám ušetří až 2 m² místa. Jaké jsou jejich další plusy?

dveře

Řešíte dilema, zda zvolit interiérové dveře posuvné nebo klasické otočné? Zjistěte, jaké výhody a nevýhody nabízejí šoupací dveře a zda jsou tou správnou volbou pro váš interiér.

Bez dveří se doma neobejdete. Jestli zrovna stavíte, pořizujete nebo rekonstruujete bydlení, k otázce výběru interiérových dveří se dříve či později bezesporu dostanete. Vybrat barvu a dekor dveří je otázkou stylu a celkového ladění interiéru. Výběr typu dveří už ale více souvisí s praktickou otázkou. Ideální je prozkoumat sortiment dveří v nabídce e-shopu nebo přímo ve vzorkovně prodejce, jako je například společnost Plancher. Uděláte si předběžný obrázek o tom, jaké dveře byste chtěli a při konečné volbě už budete vědět, z čeho můžete vybírat.

Kdy volit dveře otočné a kdy dveře posuvné?

Otočné dveře použijte tam, kde je dostatek prostoru pro otevření dveřního křídla. Výhodou otočných dveří je jejich dobrá zvuková izolace a jsou proto vhodné pro použití u koupelen nebo toalet, kde je potřeba zachovat soukromí. Ale není to podmínkou - i posuvné dveře se dají u těchto místností použít.

Posuvné interiérové dveře mají největší výhodu v tom, že dokáží výrazně šetřit místo a jsou proto výborným řešením pro stísněné prostory, kde byste klasické otočné dveřní křídlo jen stěží používali. Posuvné dveře na stěnu nebo do pouzdra dokáží ušetřit až 2 m². Praktické využití najdou třeba u místností ústících do malých chodeb, kde by se více otočných křídel navzájem „tlouklo” nebo u neprakticky řešených místností, kde by klasické dveřní křídlo překáželo.

U posuvných dveří můžete volit dvě varianty provedení:

  • Posuvné dveře do pouzdra - jsou náročnější na stavební přípravu (potřebují stavební pouzdro, do kterého zajíždějí), ale umožňují plné využití stěn, ke kterým můžete postavit nábytek nebo na ně zavěsit dekorace či poličky.
  • Posuvné dveře na stěnu - dají se instalovat prakticky kdykoli, aniž by se muselo připravovat stavební pouzdro. Protože se ale posouvají podél stěny, musíte nechat prostor, kam dveře zajíždějí, bez nábytku a dekorací.

Praktičnost, elegance a další plusy posuvných dveří

Posuvné dveře do interiéru doslova zapadnou. Shrňme si jejich výhody, ale zmiňme i nevýhody.

Výhody posuvných dveří:

  • šetří místo, až 2 m² u jednoho dveřního křídla,
  • nabízejí 2 typy instalace, na stěnu nebo do pouzdra,
  • jsou dostupné v nespočtu dekorech a barvách i v mnoha designových provedeních (jako dveře plné, prosklené i celoskleněné),
  • snadno se otevírají a zavírají,
  • při otevření dveřní křídlo nikde nepřekáží,
  • umožňují přirozené propojení místností,
  • nabízejí se jako dveře jednokřídlé i jako posuvné dveře dvoukřídlé,
  • jsou moderní a elegantní.

Nevýhody posuvných dveří:

  • nedokáží tak dobře těsnit jako dveře otočné (nejmodernější posuvné interiérové dveře už ale umí tento problém minimalizovat),
  • posuvné dveře do zdi (do pouzdra) jsou náročnější na realizaci.

V dnešní době jsou šoupací dveře přirozenou součástí interiérů, a proto není čeho se bát. Jejich přednosti jsou stále zdokonalovány a nevýhody naopak minimalizovány, aby byl komfort používání co nejvyšší, a to ať už se rozhodnete instalovat posuvné interiérové dveře do obýváku, do koupelny, kuchyně nebo do ložnice. Udělejte z posuvných dveří praktickou i stylovou součást interiéru a užívejte si bydlení bez omezení prostoru.

Náš tip: Při výměně dveří to vezměte pěkně od podlahy. Vybrat si ji můžete například na portálu ceskypodlahar.cz

susenky