Vinylová podlaha a proč ji chtít doma

podlaha

Stavíte dům, ladíte s developerem finalizaci bytu nebo rekonstruujete starší domácnost? Materiál a vzhled podlahy patří mezi klíčové položky, které utváří domácí pohodu.

Bude lepší lino, „čistokrevné“ dřevo, dlažba, laminát nebo vinylová podlaha? V následujících řádcích se zaměříme na vinyl a důvody, pro které se poslední roky těší vysoké popularitě.

Kvalitní materiál, který jen tak nezničíte

Vinylové podlahy se vyznačují vysokou pevností, odolností a pružností, což se odráží v dlouhé životnosti. Dokáží vydržet užívání nejnáročnějšími uživateli v podobě hravých dětí i domácích mazlíčků. V závislosti na třídě zátěže se vinylová podlaha hodí do bytu, domu, kanceláří, jiných komerčních, a dokonce i průmyslových prostor. Jako vysloveně šitá na míru náročným podmínkám je pak rigidní vinylová podlaha s pevným jádrem.

Nabízí se otázka, jak je na tom vinylová podlaha co do složení. Po technologické stránce jde o heterogenní krytinu z tvrzeného PVC, kterou tvoří několik nalisovaných vrstev – včetně PUR vrstvy, která má za cíl zabránit špinění a usnadnit údržbu, a svrchní vrstvy s dekorem.

Izolační vlastnosti a odolnost vůči vodě a vlhkosti

Vinylová podlaha se vlivem působení vlhkosti a vody nedeformuje. Díky voděodolnosti je dobrou volbou i vinylová podlaha do koupelny, kuchyně, na toaletu nebo do předsíní, kde je kontakt s vodou a vlhkostí logicky větší než třeba v obýváku. Vinylové podlahy současně mají dobré izolační vlastnosti, a to jak po stránce tepelné, tak i akustické. Tím se vinylové podlahy citelně liší od laminátových, které působí chladněji, jsou hlučnější a s vodou „nekamarádí“.

Elegantní design a snadná údržba

Vinylové podlahy se vyrábí v široké paletě elegantních designů, které dokáží autenticky imitovat přírodní povrch, ať už jde o dřevo nebo kámen. Ve srovnání s ryze přírodními materiály jsou levnější a snadnější na údržbu. Při běžném úklidu si vystačíte se smetákem, vysavačem a při větším úklidu s mopem. Na druhou stranu, syntetická povaha vinylu je pro řadu lidí problém, a proto upřednostňují přírodní materiály, navzdory vyšší ceně a náročnosti na údržbu.

Druhy vinylových podlah

První kategorií je vinylová plovoucí podlaha. Je známá také jako zámková nebo vinylová podlaha click, protože se nelepí. Na lištách je systém zámků, díky kterým vinylová podlaha drží pohromadě. Mají větší tloušťku, díky čemuž jsou vinylové plovoucí podlahy méně náročné na prostředí a můžete je položit i na ne úplně dokonale rovný povrch. Menší nerovnosti dokáže plovoucí vinylová podlaha vyvážit.

Druhou možností je vinylová podlaha lepená. Jak název napovídá, pokládka vinylové podlahy tady probíhá lepením k podkladu. Díky tomu má vyšší odolnost, delší životnost a obstojí i ve vlhčích prostorách. Celoplošné vinylové podlahy lepené se hodí pro pokládku na podlahové vytápění. Pohlídat si u nich musíte dokonale rovný podklad a k montáži potřebujete speciální lepidlo.

Třetím druhem je samolepící vinylová podlaha. Pokládku zvládnete sami bez nutnosti pořizování speciálního nářadí a vybavení. Oceníte praktičnost, dobrou cenu a odolnost.

Snadná pokládka, kterou zvládne i…

… cvičený pes, chtělo by se říct. To sice není pravda, ale pro zručného kutila bude pokládka plovoucí vinylové podlahy s trochou pečlivosti brnkačka. Pokud vám pokládka svépomocí nepřijde jako dobrý nápad, můžete si projít služby firmy Plancher, která již bezmála 20 let zajišťuje prodej a montáž podlahových krytin. U lepených vinylových podlah je ale vždy lepší oslovit odborníky.

Odvážnější z vás se pak nejspíš ptají, jak položit vinylovou podlahu? Základem je rovný a čistý povrch. Všechny nečistoty, tím spíš kamínky a zrnka písku musí pryč. Navazující postup se pak liší podle druhu vinylové podlahy.

Poškození? Vyměňte dílec a jede se dál

Vinyl je pružný a pády drobných předmětů, typicky vidličky, skleničky, hrnce nebo posouvání nábytku, dokáže přečkat bez poškození. Když už se šrám na povrchu krytiny přeci jenom objeví, vinylové plovoucí podlahy mají tu výhodu, že není třeba opakovat pokládku v celé místnosti. Stačí vyměnit poničený dílec.

susenky