Jaké dřevo se hodí na výrobu schodišť

schodiště

Schodiště jsou zvláště namáhanou částí domu, proto je nezbytný velmi pečlivý výběr materiálu i jeho speciální úprava. Nároky na pevnost, stabilitu, tvarovou stálost, správnou vlhkost a pružnost jsou vysoké. Proto Truhlářství Horák nekupuje výhradně řezivo dodávané specializovaným obchodníkem se dřevem, které je certifikované a vysušené na 12 %, což je obvyklá vlhkost dřeva v interiérech domů.

Na většinu schodišť se proto používá speciální dřevěný materiál, který je označován jako „masivní spárovka“. Vzniká rozřezáním dřevěných fošen na hranoly a jejich opětovným slepením pravou a levou stranou proti sobě. Tím se přirozené pnutí ve dřevě rovnoměrně rozloží. Následně se masivní spárovka slepí na požadovanou šířku nášlapu schodiště. Takto upravený materiál je důvodem, proč jednotlivé části schodů neprasknou a neprohnou se. Masivní spárovka je vždy z jednoho druhu dřeviny a jedná se o vysoce kvalitní lepenou desku z výhradně masivního materiálu. Žádné napodobeniny z dýhy či dřevotřísky se na kvalitním schodišti nesmí objevit ani v malých detailech.

Typy spárovky

Na výrobu dřevěných schodišť se používají dva typy spárovky – průběžná nebo cinkovaná. Liší se od sebe způsobem, jako jsou nařezané hranoly k sobě skládány a lepeny. U průběžné spárovky je délka hranolů stejně dlouhá jako požadovaná spárovka. Oproti tomu u cinkované spárovky jsou hranoly podélně nastavovány po 30 až 50 cm až do požadované délky. Cinkovaná spárovka je proto levnější, protože při její výrobě se daří lépe vytěžit materiál a vzniká méně odpadu. Z hlediska tvrdosti a kvality spárovky není mezi oběma druhy žádný rozdíl.

Jaké dřeviny jsou na schody vhodné

Zásadní pro výběr správného dřeva je jeho tvrdost. Ta se určuje podle toho, jak dřevo odolává zatížení (měřeno v kilogramech na čtvereční centimetr). Dřevo je dle toho rozděleno do 6 skupin, z nichž pro výrobu schodišť jsou vhodná jen 3 nejtvrdší od 651 kg/cm2 výše.

Mezi nevhodná dřeva patří ta velmi měkká s tvrdostí pod 351 kg/cm2 (smrk, borovice, jedle, vrba, topol, lípa, borovice limba), měkká s tvrdostí pod 351 až 500 kg/cm2 (modřín, douglaska tisolistá, jalovec, bříza, olše, vrba) a také středně tvrdá s tvrdostí 501 až 650 kg/cm2 (kaštan, platan, jilm, líska).

Vhodná dřeva jsou ve 4. a ž 6. skupině: tvrdá dřeva v rozmezí 651 až 1 000 kg/cm2 (dub, ořech, jasan, javor, buk, třešeň, hrušeň, jabloň, akát, habr, či tropická hevea), velmi tvrdá dřeva s tvrdostí 1 001 až 1 500 kg/cm2 (dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz) a neobyčejně tvrdá dřeva na 1 501 kg/cm2 eben, bambus a jiné exotické dřeviny. Pokud si nejste jisti, podívejte se na web Truhlářství Horák a vyberte si.

susenky